85. Rocznica Bombardowania Frampola

2024-09-15

13 września odbyły się uroczyste obchody 85. Rocznicy Bombardowania Frampola przez lotnictwo niemieckie Luftwaffe w 1939 roku. Było to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Frampola. Blisko 80% miasta legło w gruzach, wielu ludzi straciło swój cały dobytek, a kilkoro mieszkańców poniosło śmierć.

Uroczystości rozpoczęły się występem uczniów ze szkoły podstawowej we Frampolu, którzy przybliżyli historię tego tragicznego dnia. Następnie Ksiądz Proboszcz Tadeusz Bastrzyk odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ofiar oraz miasta. Po zakończeniu mszy uczestnicy wydarzenia udali się pod Pomnik Odzyskania Niepodległości na frampolskim rynku. Tutaj odegrano Hymn Państwowy, podczas którego nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na maszt. Głos zabrał Burmistrz Frampola Pan Józef Rudy, który w kilku słowach przedstawił przebieg bombardowania oraz skutki tamtego dnia dla Frampola. Następnie kilka słów do zebranych przemówił Starosta Biłgorajski Pan Andrzej Szarlip. Kolejnym punktem było złożenie wieńców pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości.

W uroczystym wydarzeniu naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy oraz uczniowie klasy VIII wraz z Panem Dyrektorem – Stanisławem Sajem, wychowawcą klasy oraz panią pedagog. Udział w obchodach 85. Rocznicy Bombardowania Frampola był dla nas wszystkich żywą lekcją historii naszej „Małej Ojczyzny”, patriotyzmu oraz wiary w wartości, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu.

AS

• 85. Rocznica Bombardowania Frampola