Dzieci Zamojszczyzny. Zbrodnia, o której nie wolno zapomnieć.

2024-04-25

„Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci,

którzy ją bezpośrednio wywołują,

ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego,

co leży w ich mocy aby jej przeszkodzić”

Jan Paweł II

To była już XIII edycja wojewódzkiego Konkursu Historycznego. „Dzieci Zamojszczyzny”. W tym roku nosząca podtytuł „Harcerka Grażynka” w 100. rocznicę urodzin harcerki Grażynki Kierszniewskiej, zamordowanej w wieku 16 lat przez hitlerowskich Niemców w rotundzie Zamojskiej w 1940 roku.

Konkurs organizowany jest przez szkołę Podstawową nr 7 w Zamościu pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zamość oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań historią regionu, a także kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tragicznych losów narodu polskiego w czasie II wojny światowej. Konkurs był przeprowadzany w dwóch kategoriach – jako test wiedzy oraz praca plastyczna.

Uczniowie naszej szkoły w tym trudnym konkursie brali udział po raz pierwszy. Trud przygotowań konkursowych podjęli Maja Moskwa z klasy V oraz Piotr Grzywna i Szymon Bryła z klasy VI. Po etapie szkolnym, który odbył się 10 kwietnia, wzięli udział w etapie finałowym. Nie zdołali zająć miejsc finałowych, ale wiedza i doświadczenie, które zdobyli z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Gratulacje.

MB

• Dzieci Zamojszczyzny. Zbrodnia, o której nie wolno zapomnieć.