foto1
foto2
foto3
foto4
foto5
foto6
foto7

Wycieczka klas I–III do Zwierzyńca

24 września uczniowie klas I-III uczestniczyli w nieodpłatnych zajęciach przyrodniczych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego w ramach pakietu działań edukacyjnych „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze RPN” – „Zagrożone i chronione gatunki ptaków w RPN”.
Panią przewodnik spotkaliśmy w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym. Przedstawiła ona zasady zachowania się w Parku Narodowym i przygotowała dla dzieci zagadkę. Miały one rozpoznać za pomocą dotyku, co znajduje się w dużej kopercie. Prawie wszyscy rozpoznali pióro ptaka. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od ścieżki edukacyjnej na Bukową Górę. Trasa wiodła ze Zwierzyńca (od Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego RPN), na Bukową Górę, do miejscowości Sochy. Poznaliśmy niezwykłą różnorodność przyrodniczą od boru sosnowego przez bór jodłowy do buczyny. W trakcie wycieczki dzieci otrzymały maskotki ptaków oraz ilustracje. Najpierw szlak był bardzo łagodny, lecz po jakimś czasie zaczęły się „schody”. Teren do pokonania był bardzo stromy. Ścieżka uważana jest za trudną ze względu na różnicę wzniesień wynoszącą 80 m. Na szczęście dla ułatwienia wędrówki, w stromy stok, wbudowane są drewniane schody. Do pokonania było bardzo dużo schodów. Wszyscy szczęśliwie dotarli na szczyt Bukowej Góry. Potem było już z górki. Zatrzymaliśmy się przy punkcie widokowym z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki, a uczniowie dobrani w pary (maskotka i ilustracja) opisywali wygląd ptaków i słuchali ich odgłosów. Po powrocie do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego RPN obejrzeliśmy film o przyrodzie Roztoczańskiego Parku Narodowego „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz zwiedziliśmy wraz z przewodnikiem wystawę ekspozycji stałej, która ukazywała bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej parku. Na zakończenie wycieczki czekało na nas rozpalone ognisko.  Nadszedł czas na posiłek. Opiekunowie wycieczki przygotowali dla uczniów kiełbaski.  Podsumowaniem owocnie spędzonego czasu były pamiątki zakupione przez dzieci oraz upominki otrzymane od pani przewodnik.
Wycieczka bardzo pozytywnie wpłynęła na uczniów, szczególnie zainteresowanych przyrodą. Roztoczański Park Narodowy to wspaniałe miejsce na poznanie historii, miejsca, osobliwości przyrodniczych. Warto tam pojechać jeszcze raz.
Dziękujemy serdecznie pani Małgorzacie Pasiece oraz wszystkim pracownikom Roztoczańskiego Parku Narodowego za przygotowanie interesujących zajęć i opiekę przewodnicką.

Czytany 44 razy
Więcej w tej kategorii: « DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA Dzień Jabłka »