Wycieczka na Podkarpacie

2024-04-15

11 kwietnia uczniowie klas starszych uczestniczyli w wycieczce na Podkarpacie. Ciepła, wiosenna pogoda sprzyjała naszemu wyjazdowi. Plan wycieczki zakładał odwiedziny trzech miejscowości – Markowej, Łańcuta i Leżajska.

W Markowej znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Jest to pierwsza w Polsce placówka muzealna zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas Zagłady. Młodzież dowiedziała się wielu informacji o życiu rodziny Ulmów, o pomocy jakiej udzielili rodzinom żydowskim.

Jeśli Łańcut, to oczywiście rezydencja Lubomirskich i Potockich i właśnie ten pałac uczniowie zwiedzali. Słynie on ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Po obiedzie i obowiązkowych lodach młodzież zwiedziła Sanktuarium i Klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku. Manierystyczno–barokowy zespół kościoła i klasztoru należy do najwybitniejszych dzieł architektury sakralnej na Podkarpaciu. Historię klasztoru i objawień przedstawił nam tutejszy zakonnik. Opowiedział o powstaniu kościoła, jego wystroju, zwrócił uwagę na słynne stalle czy organy, które są przejawem wysokiego kunsztu artystów nie tylko w skali regionu, ale całego kraju.

MB

• Wycieczka na Podkarpacie