W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

2024-03-13

„Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu

żółtawy mocz i ten ślad wilczy”

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - już na stałe zagościł już w kalendarzu uroczystości szkolnych Szkoły Podstawowej w Woli Radzięckiej. Młodzież na ten dzień przygotowała uroczysty apel, by oddać hołd poległym i pomordowanym żołnierzom, którzy nie zgodzili się, aby Polską rządziła komunistyczna władza posłuszna Stalinowi. Podczas spotkania uczniowie poznali sylwetki ,,wyklętych bohaterów” w osobie rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa ,,Nil”, czy choćby sanitariuszki Danuty Siedzikówny ,,Inka”. Ideą tegorocznego apelu było, pokazanie walki żołnierzy wyklętych przez pryzmat historii lokalnej i regionalnej. Oglądaliśmy film pt. „Urodzona na zamku” ukazujący dramatyczne losy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się co prawda na Zamku w Lulinie i spędziła tam pierwsze lata swojego życia, jednak wówczas Lubelski Zamek był ciężkim więzieniem politycznym. Nawiązując do słów bohaterskiej "Inki”, wszyscy w tym dniu zachowaliśmy się "jak trzeba".

MB

• W hołdzie Żołnierzom Wyklętym