foto1
foto2
foto3
foto4
foto5
foto6
foto7

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy dedykowane dzieciom w różnym wieku. Zostało ono ustanowione w 2008 roku, a inspiracją do jego powstania stało się dzieło pt. „The Dot” („Kropka”) autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Inicjatywa ta stwarza niezastąpioną okazję do rozmowy na temat pasji czy zainteresowań, a także umożliwia zaprezentowanie się światu. Uświadamia, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć.
Święto Kropki zostało zorganizowane również w naszej szkole. W czwartek dzieci z klasy III założyły ubrania w kropki. Oprócz tego – inspirując się małą dziewczynką Vashti, bohaterką książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa – odkrywały podczas zajęć swoje mocne strony, po czym zaprezentowały je, tworząc „Drzewo talentów”. Również uczniowie klas IV-VIII uczcili twórczo ten dzień. Zajęcia rozwijające zainteresowania z matematyki przebiegły dla nich pod hasłem „Cyrklem malowane”. Nauczyciel zaproponował tworzenie dzieł sztuki opartych na okręgach. Mógł to być na przykład kolaż w kształcie kropek wyciętych z kolorowego papieru. Elementy łączono w dowolny sposób, tworząc abstrakcyjne wzory lub bardziej konkretne obrazy. Z kolei podczas lekcji języka polskiego można było m.in. przypomnieć sobie związki frazeologiczne dotyczące kropki, stworzyć pomysłowe rymowanki, jak również „lektury zamknięte w kropkach” czy tematyczne chmury wyrazowe układające się w kształt kropki. Obchody tego święta pokazały, że wyobraźnia naszych uczniów jest nieograniczona. Oby kreatywność, jaką wykazaliście się podczas Dnia Kropki, nigdy Was nie opuszczała.

Czytany 27 razy