foto1
foto2
foto3
foto4
foto5
foto6
foto7

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto, które ma na celu przypominać o różnorodności językowej oraz podkreślać wartość języka dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Kampanie społeczne i inne działania ukierunkowane na popularyzowanie wspomnianej daty trwają jednak przez cały miesiąc, począwszy od 21 lutego.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody tego święta. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie mieli okazję rozwiązywać quizy oraz zagadki językowe, zmierzyli się z grami edukacyjnymi sprawdzającymi stopień opanowania zasad ortograficznych oraz struktur gramatycznych, a także zmagali się z poprawnym wypowiadaniem „łamańców językowych”.

Zorganizowano również dwa konkursy dla uczniów z klas IV-VIII, których rozstrzygnięcie nastąpiło podczas uroczystego apelu.

Wyniki:

Konkurs na wykonanie plakatu zachęcającego do dbania o poprawność językową:

I miejsce: Natalia Deruś (kl. VII)

II miejsce: Szymon Bryła (kl. IV)

III miejsce: Karol Bielak (kl. IV), Kamila Kamińska (kl. V)

Konkurs ortograficzny:

Klasy IV-V

Mistrz ortografii: Piotr Grzywna (kl. IV)

Wicemistrzowie ortografii: Jakub Kaziród (kl. IV) i Magdalena Kozak (kl. V)

Wyróżnienia: Wiktoria Badach (kl. IV), Julia Łata (kl. V), Kamila Kamińska (kl. V)

Klasy VII-VIII

Mistrz ortografii: Natalia Deruś (kl. VII)

Wicemistrzowie ortografii: Julia Leśniewska (kl. VII), Karolina Komada (kl. VIII), Łucja Sitarz (kl. VIII)

Wyróżnienia: Kamil Siwek (kl. VIII), Julia Dubiel (kl. VIII)

Wymienione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy. Obchody Dnia Języka Ojczystego stały się okazją do sprawdzenia swoich możliwości językowych oraz uświadomiły wszystkim, jak trudny oraz różnorodny jest nasz ojczysty język.

Czytany 100 razy