foto1
foto2
foto3
foto4
foto5
foto6
foto7

„Niezłomni Żołnierze Zamojszczyzny – żywa lekcja patriotyzmu”

W biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się żywa lekcja historii zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 18 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VII Julia Leśniewska wraz z nauczycielką historii panią Małgorzatą Butryn.
Spotkanie rozpoczął pan  Sławomir Zawiślak, poseł na Sejm RP, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK oddział w Zamościu, a poprowadzili pani Aneta Trochimiuk z Lubelskiego Kuratorium  Oświaty delegatura Zamość i pan Tomasz Książek reprezentujący ŚZŻAK w Biłgoraju.
Zgromadzeni mogli uczestniczyć w projekcji  filmu z cyklu „Wszystko dla Polski, Dziej II Inspektoratu Zamojskiego AK” w reżyserii Magdaleny i Krzysztofa Kołodziejczyków.  Film przedstawiał losy płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam”- żołnierzy niezłomnych.  Druga część spotkania była bardziej emocjonująca, zgromadzeni mogli spotkać się z dziećmi żołnierzy AK, posłuchać ich wspomnień z czasów dzieciństwa, wspomnień o rodzicach i późniejszych trudnych czasach stalinowskich.
Spotkanie zakończył pan Tomasz Książek życząc przybyłym młodym ludziom, aby zasiane tutaj ziarno patriotyzmu wykiełkowało i wydało obfite plony.

MB

Czytany 20 razy