foto1
foto2
foto3
foto4
foto5
foto6
foto7

80 Rocznica Bombardowania Frampola

13 września odbyły się we Frampolu obchody 80 Rocznicy Bombardowania Miasta przez lotnictwo niemieckie w 1939 roku. Było to jeden z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Frampola. Blisko 80% miasta legło w gruzach. Na szczęście straty ludzkie okazały się niewielkie. Uroczystości frampolskie miały charakter ogólnopolski, gdyż przybył na nie Premier RP Mateusz Morawiecki. Towarzyszył mu wicepremier Jacek Sasin, wiceministrowie, parlamentarzyści, najwyższe władze wojewódzkie i powiatowe. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele we Frampolu, następnie nastąpiło złożenie okolicznościowych wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na rynku oraz wystąpienie Premiera odnoszące się do rocznicowego wydarzenia. Przemawiał również Burmistrz Frampola - Pan Józef Rudy. Podczas uroczystości odbyła się również prezentacja okolicznościowej tablicy upamiętniającej bombardowanie Frampola 13 września 1939 roku. Premier znalazł też czas na rozmowy i zdjęcia z mieszkańcami Frampola oraz dziećmi ze szkół z naszej gminy, które przybyły na tę uroczystość. Wśród nich znaleźli się również uczniowie klas V-VIII naszej szkoły, w tym poczet sztandarowy. Możliwość tak bliskiego spotkania z premierem sprawiła wielu dzieciom dużą satysfakcję. Podobna okazja może się już nie zdarzyć. Uroczystości rocznicowe zakończyła konferencja naukowa: "Frampol i okolice w okresie II wojny światowej."

Czytany 593 razy